Çerez Örnek
canlı destek

PC Salonu İşletim İlkeleri

Bu belge, BİDB dışında, birimler tarafından sunulan kamusal PC salonlarının işletim ilkelerini, Servis İşletim İlkeleri belgesinde belirlenen politika ve genel ilkelere ek olacak şekilde sunmaktadır.

BİDB, sorumluluğunda servise sunulmakta olan PC salonlarının merkezi teknik ve idari işletimini sağlamaktadır. Kendi imkanları dahilinde PC salonu işletmek isteyen birimler, öncelikle gerekli donanım ve yazılım kurulumu konusunda belirlenmiş ilkeleri inceleyip uygulamakla yükümlüdür (Bkz. Servis İşletim İlkeleri -> Genel İlkeler).

Bu ilkelere ek olarak PC salonu işletmek isteyen birimlerin uyması gereken ilkeler aşağıda belirtilmiştir:.

  1. PC Salon İşletim ve Kullanım Kuralları Belirlenmelidir: Birimler, işlettikleri PC salonlarının işletim ve kullanım kurallarını hazırlamakla yükümlüdürler.

 

  1. PC Salonunda Kullanılan İşletim Sistemi ve Yazılımların Güvenliği Sağlanmalıdır: PC salonundaki bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemleri, BİDB tarafından lisanslı olarak temin edilen ve BİDB-NYG Lokal Dosya Arşiv Depo alanı içerisinde bulunan ilgili imajlar ile kurulmalıdır. Kurulumu yapılan PC’ler güvenlik açıkları bulunmayacak şekilde yapılandırılmalı, virüs vb. güvenlik tehditlerine karşı gerekli önlemler alınmalı ve gerekli güvenlik güncellemeleri mümkünse otomatik hale getirilmelidir. Otomatik güncellemelerden kaynaklanabilecek sorunlar kullanıcılara bildirilmeli, gerekli görülen durumlarda güncellemeler devre dışı bırakılmalıdır.

 

  1. PC Salonuna Giriş/Çıkış Yapan Kullanıcıların Kaydı Tutulmalıdır: PC salonunda bulunan bilgisayarlara giriş/çıkış yapan kullanıcıların kaydının (hangi zaman aralığında hangi bilgisayarı kullandığı bilgisinin) birim tarafından (belirlenecek süre içinde geri dönülebilecek şekilde) tutulması gerekmektedir.

 

  1. PC Salonlarında Kurulan Yazılımların Lisans Kuralları İhlal Edilmemelidir: PC salonlarındaki bilgisayarlarda kullanılan yazılımların, ilgili yazılımın lisans kuralları çerçevesinde kurulması ve kullanılması sağlanmalıdır. Lisanssız yazılımlar ve yasal olarak temin edilmemiş yazılımlar kullanılmamalıdır. Bu tarz lisanssız yazılımların kullanılması nedeniyle oluşacak her tür yasal yükümlülük, birim sorumlularına ait olacaktır.

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ