Çerez Örnek
canlı destek

DHCP Servisi İşletim İlkeleri

Bu belge, Ege Üniversitesi merkezi sunucuları dışında, Ege Üniversitesi BİDB-NYG tarafından verilen DHCP servisi işletim ilkelerini sunmaktadır.

Birim yerel ağı üzerindeki IP dağıtımlarının, sistem güvenliği ve takip kolaylığı açısından dinamik olarak yapılması önerilmektedir. DHCP servisini kullanan birimler, öncelikle gerekli donanım ve yazılım kurulumu konusunda belirlenmiş ilkeleri inceleyip uygulamakla yükümlüdür (Bkz. Servis İşletim İlkeleri > Genel İlkeler).

DHCP üzerinden IP dağıtımı, birimlere ve yerleşim noktalarına göre farklı VLAN’lar üzerinden ve farklı IP blokları kullanılarak BİDB-NYG tarafından kontrol edilmektedir. Elle IP verilmesi ve/veya farklı DHCP sunucuları çalıştırılması nedeniyle oluşabilecek IP çakışmaları nedeniyle, çakışmaya neden olan makinelerin portları geçici ve/veya kalıcı şekilde bloklanabilir. Bu nedenle IP sabitlenmesi gerektiğinde BİDB-NYG ile irtibata geçilerek yapılması gerekmektedir. IP sabitleme işlemi için BİDB-NYG’ye resmi yazı ile EDYS üzerinden başvurulması ve sunucu formu (https://bidb.ege.edu.tr/files/bidb/icerik/sunucu_formu.doc) sayfasından alınabilir) ile gerekli bilgilerin iletilmesi gerekmektedir.

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ