Çerez Örnek
canlı destek

DNS Servisi İşletim İlkeleri

Bu belge, Ege Üniversitesi merkezi sunucuları dışında, Ege Üniversitesi yerleşke alan ağına bağlı sunucu bilgisayarlar üzerinde birimler tarafından DNS servisi çalıştırılmasına izin verilmemektedir.

DNS tanımı gerektiren bir sunucu çalıştıran birimler, BİDB ve BİDB-NYG tarafından yürütülen sunucu formu (https://bidb.ege.edu.tr/files/bidb/icerik/kurumsal_tasarim_dns_talep.doc) bilgilerini vermek suretiyle, sunucularının DNS kayıtlarını merkezi DNS üzerinde yaptırabilirler.

BİDB-NYG tarafından sunulan merkezi DNS servisinde DNS kaydı isteyen birimlerin uyması gereken ilkeler aşağıda belirtilmiştir:

 

  1. Ege.edu.tr Uzantısı Dışında Domain Kullanılmamalıdır: DNS sunucusu üzerinde yapılacak tanımlamalarda, birimlere ait işlerde kullanılacak sunucular sadece “*.ege.edu.tr” uzantılı alan adı ile tanımlanabilir. Alt domainler seçilebilir ancak bunun dışında farklı bir domain tanımı yapılması mümkün değildir.
  1. 155.223. IP bloğu Dışındaki Sunucular İçin Tanımlama Yapılmamalıdır: Ege Üniversitesi IP bloğu olan 155.223. dışında bir IP adresine sahip olan herhangi bir hizmet için DNS tanımı yapılmayacaktır. 155.223. IP Bloğu dışındaki adresler Ege Üniversitesi yerel ağı içerisinde olmadığından, kampüs dışından satın alınan/kiralanan herhangi bir hizmet için DNS tanımı yapılması mümkün değildir.
  1. DNS Tanımlamaları İçin Yönetici ve Sunucu Bilgileri Gönderilmelidir: DNS tanımı için birimde sunucu ile görevli olan yöneticinin bilgileri ve sunucu formunun eksiksiz olarak doldurularak, birim amiri tarafından ıslak imzalı ve/veya e-imzalı olarak BİDB’ye gönderilmesi gerekmektedir. Formun incelenmesi ve onaylanmasının ardından gerekli DNS tanımlamaları BİDB ve NYG tarafından yapılacaktır. Bilgileri eksik olan sunucular için tanımlama yapılması mümkün değildir.

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ